Metų mokytojas M. Karanauskas: „Geografijos žinios pravers visą gyvenimą, visose veiklose“ - Apvalaus Kvadrato Mokykla

„Geografija – tai mokslas apie visą pasaulį. Jis apima daugybę sričių – klimatą, jo kaitą, žmones, jų veiklą, orientaciją, mokomės pažinti žemėlapius, gyvūnijos pasiskirstymą skirtingose pasaulio vietose. Geografija labai susijusi su kitais mokomaisiais dalykais“, – sako Mantas Karanauskas, Apvalaus kvadrato mokyklos mokytojas, mokiniams jau žinomas ir kaip jaunųjų keliautojų klubo vadovas bei Metų mokytojo apdovanojimą šiemet pelnęs pedagogas.

Įdomiausios pamokos - ne pagal planą

Daugiau kaip vienuolika metų mokytoju dirbantis vyras pasakoja geografija susidomėjęs dar mokykloje. Išlaikęs egzaminus nusprendė rinktis studijas Lietuvos edukologijos universitete, bet praktiką mokykloje atliko tik paskutiniaisiais, ketvirtais studijų metais.

„Pravedęs pirmąsias pamokas supratau, kad noriu ne tik pats toliau domėtis geografijos mokslu, bet ir mokyti vaikus. Mokytojo darbas yra vienas iš prasmingiausių. Pedagogai ugdo vaikus, suteikia jiems žinių, kurių tikrai prireiks baigus mokyklą. Pastebiu, man kaskart intriga yra tai, kad kiekviena pamoka būna vis kitokia. Kai mintyse susidėlioju būsimos pamokos planą, o jis pakrypsta visai kita linkme, tai suteikia daug žavesio. Dažniausiai taip nutinka dėl žingeidžių mokinių klausimų, galiausiai, kiekvienas mokinys yra skirtingas“, – teigia mokytojas.

M. Karanauskas neretai veda integruotas pamokas – su kitų dalykų kolegomis. Jis mokykloje nėra naujokas ir dalį vaikų jau pažįsta, bet nuo rudens geografiją dėstyti ketina taip, kad būtų visiems įdomu, kad mokiniai nekantraudami lauktų pamokų.

„Neslėpsiu, esu labai laimingas, kad mano veikla buvo pastebėta ir įvertinta. Tai, kad gavau šį garbingą apdovanojimą, įpareigoja dar labiau stengtis. Apvalaus kvadrato mokykloje tikiuosi sklandaus bendradarbiavimo su mokiniais, jų šeimomis ir, žinoma, kolegomis. Pirmų pamokų metu sieksiu pažinti vaikus, bandysiu išsiaiškinti jų stipriąsias puses. Penktokams jau esu suorganizavęs išvyką į Bitininkystės muziejų. Tai – šaunūs vaikai“, – sako M. Karanauskas.

Be striukės Ispanijoje

Kad geografija svarbi ir lydi visą gyvenimą, mokytojas žino ne tik iš kelionių patirčių. Esminiai faktai ir žinios apie žemynų, šalių, žmonių ir kultūrų skirtumus pravers visą likusį gyvenimą, dirbant bet kurį darbą ar pasirinkus bet kurias studijas.

„Vieną kartą manęs mokinys paklausė, kodėl jam reikia mokytis geografijos. Jis svajojo tapti krepšininku, ir ši jo svajonė jau yra išsipildžiusi. Tąkart atsakiau – kai žaisi krepšinio komandoje, labai svarbu, kad žiemos  metu skrisdamas iš Lietuvos į Ispaniją, neišliptum iš lėktuvo su žiemine striuke, nes ten bus šilta. Tikiu, kad šis gyvenimiškas patarimas jam pravertė ir įsiminė ilgam“, – prisiminė mokytojas M. Karanauskas.